עין קַטָּם, והיכן היא?

עין קטם, מסומנת במפת סימון שבילים של הגליל העליון, מהדורת 1998, בנ"צ 23437734 ברשת ישראל החדשה. המעיין היה מסומן, ללא שם, במפות 20,000 המנדטוריות, שעכשיו אינן בידי. לא בדקתי מפות אחרות. מקור השם קטם בקיטום שם הערוץ – נחל קטמוּן, נזכרתי בו כשמיינתי תצלומים ישנים, ומצאתי תמונה שלו, שצילמתי כשהגעתי אליו לפני שנים רבות.

חיפשתי ברשת ומצאתי עליו רק את מה שכתב יואב רופא באתר "עמוד ענן":

"עין קטם … נכון לקיץ תשעו 2016, ככל הנראה מעבר לגדר הגבול החדשה. לא הצלחתי למצוא דרך להגיע אליו. בוודאות נמצא מעבר לגדר הגבול. אין גישה."

האם, בנוסף, נחסם? נסתם? יבש? זה תלוי בשאלה היכן, בדיוק, הוא נמצא. אם מקומו עכשיו בחזית הגבול – דרכים, גדרות, …,  אם, לעומת זאת, הוא נמצא במקום שהחורש לא נפגע, יתכן שגם המעיין ממשיך לנבוע לו בשקט ובלי הפרעה. אגיע לשאלה הזאת בהמשך.

נחזור לעבר. שלושה צעירים בגיל צבא, יעקב (לבנטל ז"ל), אוריאל (ספריאל), ואני:

"4 לאוקטובר 1956 …

"… פנינו לכיוון לבנון למעיין שני, הנמצא במעלה מדרון בתוך מערה. זהו אחד המעיינות המקסימים שראיתי בגליל – מערה מלאה מים שבקצהָ שוקת עתיקה אליה נכנסים המים בזרם דק מתוך מחילה המתמשכת בסלעים. תיאור המערה – במרשם [למטה].

הזכויות שמורות

עין קטם ליד גבול לבנון תחילת אוקטובר 1956

"בתוך חדר "4" היה זוג יונים. בקיר המערה ליד השוקת "2" היה חור שמתוכו קפץ עכבר ונעלם במחילה "3".

"עץ התאנה בפתח נותן תאנים שחורות שרובן עדיין בוסר. לידו היה גם שיח גדול של ורד הכלב עם פירות ורודים. במעלה ההר צפונה נראה פתח של מערת קברים חצובה. דרומה למעיין, לידו, מערה נוספת (שתיים בעצם) מסומנת במפה. שימשה למגורים … "

זה קטע מיומן הסיורים של אוריאל. את התצלום צילמתי אני. התאריך בשנה חשוב מבחינת הנביעה. המעיין נבע גם בסוף הקיץ, אמנם בזרם קטן. המדרונות היו מכוסים בחורש, עד כמה שאני זוכר.

וזה תרשים המעיין שאוריאל רשם. הערוץ, נחל קטמוּן, יורד צפונה ללבנון ולעמק הכפר רמיש:

עין קטם ליד גבול לבנון תחילת אוקטובר 1956

היתכן שהתיעוד שלנו הוא כל התיעוד הקיים על המעיין? או אולי ישנם מטיילים נוספים המחזיקים במידע עליו? ככל הידוע לי, לא נעשה בסביבה סקר ארכיאולוגי מסודר.

אז היכן נמצאת עין קטם? ככל שזה מפתיע, השאלה קיימת.

במפת סימון השבילים מ-1998 שבידי, המעיין מסומן בבירור:

עין קטם וסביבתה במפת סימון שבילים מ-1998

הסימון במפה הזאת, בצידו המערבי של הערוץ, אינו מדוייק. המעיין נמצא בצד המזרחי, ו"במעלה מדרון". בהדפסות אחרות הוא, אמנם, בצד המזרחי של הערוץ, אבל גם כן לא במעלה המדרון. גם ההדפסה, כך נראה, איננה כל כך מדוייקת. בכל מקרה, לפי המפה הוא פחות ממאה מ' מקו הגבול, באיזור חוד החץ העליון שהנחתי על תצלום הלוויין ממפות גוגל:

עין קטם בתצלום לוויין ממפות גוגל

גם בתצלום הלוויין הזה מסומן המעיין שלנו, En Qattam, אלא שבמקום אחר, כמאתיים מ' דרומה יותר, מול החץ התחתון. אין אסמכתא או הסבר, ואינני יודע על סמך מה המיקום הזה. אם נתעלם מהסמכות שאנחנו נוטים לייחס למסמך מודפס (המגיעה עד אבסורד ב"חזקת תקינות המינהל" המשפטית), אז עולה השאלה איפה הוא באמת?

אנסה לגבש דעה משלי – נתעלם לרגע מכל הסימונים על תצלום הלוויין, ונסתכל רק בצמחיה ובטופוגרפיה. אפילו בלי ידיעה על קיום מעיין, רק מתוך המחשופים שעדיין לא התכסו, המעידים על רעייה מוגברת הצפויה ליד מקור מים, היינו יכולים לנחש שראש החץ התחתון מצביע על מעיין או בור מים. המקום הזה מתאים יותר גם לכיוון המעיין לפי התרשים והתיאור.

לכן ההערכה האופטימית שלי היא שהחץ התחתון, הדרומי, הוא המצביע על מקומה הנכון של עין קטם, שהמעיין ניצל, ושהוא ממשיך לנבוע לו שם בשקט ובלי הפרעה.

אבל כל עוד זה לא נבדק בשטח, זה לא בטוח לחלוטין.

להסיר ספק, כל הזכויות על המובא כאן שייכות ליוצרים.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s