מה שטח הבית לארנונה? כדאי לשים לב (2)

ברשימתי הקודמת סיפרתי על מדידת ביתי לחישוב הארנונה, על חששותי שיוסיפו לשטח מטרים רבים שלא כדין, ושאצטרך להכנס להליך ארוך של השגה, ערר ועירעור. סיפרתי גם על כללי חישוב השטח המפורטים ב"הודעה על שיעור הארנונה" של המועצה המקומית, אשר המודד (הבלתי מוסמך) שהמועצה שלחה נראה היה שלא התחשב בהם.

בינתים בדקתי את החוקים הנוגעים לעניין, וגם פסק דין בעניין הארנונה. פעולות המועצה המקומית, וההודעה על שיעור הארנונה, כפופים לחוק. פסה"ד אמור להנחות את חישוב השטח לארנונה. זה מה שמצאתי:

ראשית, החוק.

הוא אומר דבר שחשוב לדעת. השטח לארנונה ישאר השטח שהארנונה חושבה לפיו בשנה הקודמת. מותר להגדיל אותו רק משתי סיבות – אם  הגדילו את הבית ע"י בניה נוספת, או אם התגלתה טעות בחישוב השטח. אסור לשנות את שיטת החישוב.

המשמעות היא שלמועצה המקומית אין רשות להחליט להוסיף לחישוב השטח חדר מדרגות או מחסן או מרפסת. אין לה רשות להחליט על שום שיטת חישוב חדשה המגדילה את השטח. ההתרשמות שלי היתה שהמועצה המקומית, או אולי החברה שמעסיקה את המודד, מנסה לעשות בדיוק את זה, את מה שאסור לה. כדאי לשים לב.

אם יש שינוי בלתי מוצדק בשטח לארנונה, לדעת תושב, החוק אומר כי הוא יכול לשלוח תוך 90 ימים "השגה" אל "הממונה על הארנונה" במועצה המקומית. הוא חייב לענות תוך 60 ימים. אם לא השיב – ההשגה נחשבת למאושרת (אבל הוא יכול לבקש מוועדת הערר לארנונה הארכה של הזמן הזה בשלושים ימים נוספים, לא יותר). אם התשובה איננה מוצדקת, אפשר לערור עליה לפני אותה וועדת ערר. אם החלטת הוועדה איננה מוצדקת, אפשר לערער עליה לבית המשפט. ולמועצה המקומית אסור לחייב את התושב בסכומים שבמחלוקת עד שכל ההליך הזה מסתיים.

שימו-נא לב לכלל האחרון הזה. עלון של המועצה ("מידעון תשלומים והנחות") אומר כי "השגה וערר אינם עילה לעיכוב התשלום". זה לא נכון. השגה וערר ועירעור מעכבים את כל התשלום שהתושב השיג עליו (מעל לסכום שהוא מסכים לו) עד תום כל ההליכים. העלון, ואתר המועצה ברשת, אינם מגלים לנו מיהו "הממונה על הארנונה". נקווה שהוא קיים.

שנית, פסק הדין:

ההודעה של המועצה המקומית על המדידות החדשות של הדירות במזכרת בתיה מנמקת אותן ב"החלטת בית משפט בתביעה יצוגית", אבל איננה אומרת איזה פסק דין זה. אני מנחש שהכוונה לת"צ 21549-05-11, שטרסר ואחרים נגד עיריית נס ציונה, מינואר 2013. למעשה זה לא ממש פס"ד. זה רק אישור של פשרה שניתן לו תוקף של פס"ד. אין בו דיון מעמיק בעקרונות ובנימוקים.

בכל זאת עולים ממנו שני עקרונות ברורים: 1. אסור לרשות מקומית לגבות ארנונה על יותר מהשטח האמיתי של נכס. 2. השטח לארנונה צריך להיות מדוד ומדוייק, ויכול להתבטא בחלקי מ"ר, לא רק במ"ר שלמים (בזה הוא שונה מדעתי, שכתבתי ברשימתי הקודמת). לדעת השופטת, עקרונות אלה מגשימים את עקרון חוקיות המינהל.

לעניין חישוב הארנונה, הוא אומר שאסור לרשות מקומית לקחת ארנונה על יותר משטח הבית, ולכן אסור לעגל את השטח כלפי מעלה למטרים רבועים שלמים. אסור לחייב בארנונה לפי יותר מהשטח "המדוייק" של הדירה או הבית. אם בעבר השטח עוגל למעלה, צריך להקטין את השטח לארנונה במ"ר אחד שלם. זה אומר שאת שטח הבית לארנונה צריך לעגל כלפי מטה עד שיימדד במדוייק.

במלים אחרות – כאשר קיימת אי וודאות לגבי הגודל המדוייק של השטח, למשל כאשר השטח לארנונה נקוב במ"ר שלמים שעוגלו למעלה, ואיננו יודעים כמה חלקי מ"ר חסרים למספר הזה, המועצה חייבת להפחית את כל השטח שישנה בו אי וודאות. זו המשמעות של העיגול למטה.

נובעת מזה מסקנה חשובה לגבי המדידה לארנונה, כי מדידה, כל מדידה, אף פעם איננה מדוייקת באופן מוחלט. תמיד ישנה שגיאת מדידה, וזה נכון גם לגבי מד-טווח הלייזר שהמודד השתמש בו. במפרט של מד-טווח מצויינים גבולות השגיאה האפשרית של המכשיר. כל מדידה עלולה להיות גדולה יותר מהמידה האמיתית בערך של השגיאה האפשרית הזאת. לכן, לפני חישוב השטח, חייבת הרשות המקומית להפחית מהערך שנמדד את השגיאה המירבית האפשרית במדידה. זו המשמעות של פסה"ד הזה. האם תעשה זאת? אני משער שלא. כדאי לשים לב.

האם פסה"ד הזה מחייב את המועצה המקומית שלנו, שלא היתה צד במשפט? אני משער שמלכתחילה לא היה מחייב. אבל מאחר שהמועצה אימצה אותו, והיא מסתמכת עליו, לדעתי הוא מחייב אותה במלואו. היא איננה רשאית להחליט שהיא מקבלת חלק אחד מפסה"ד (החלק שנוח לה) וחלק אחר לא. לכן, בנוסף למה שכתבתי למעלה, המועצה חייבת להפחית מ"ר אחד שלם מכל השטחים לארנונה ביישוב, להחזיר לנו את חיוב היתר על המ"ר הזה מזמן שאימצה את פסה"ד, ולהחזיר לנו את הארנונה עבור רבע מ"ר בשלוש השנים שקדמו לזה.

 

 

 

 


One Comment on “מה שטח הבית לארנונה? כדאי לשים לב (2)”

 1. אברהם בר-אב הגיב:

  אל נא נלך כצאן לארנונה!
  למדידת הבתים המתבצעת ברחבי הארץ יש מטרה ברורה – להעלות את הארנונה בדרך שנראית חוקית למהדרין.
  דרך העוקפת מגבלות של משרד הפנים. המודדים הצעירים, הפושטים על ישובינו יודעים שזאת המטרה וממנה פרנסתם, לכן סביר שאם יהיו טעויות הן תהיינה כלפי מעלה. הרעיון כנראה מוצלח מאד ועל כן מתקיים בכל רחבי הארץ. (האם על ידי אותו זכיין?)

  זוכרים את הימים שהשוטרים היו קבלני דוחות-תנועה. הייתה להם "מכסה יומית" של דוחות תנועה?
  הציבור התלונן והתופעה בוטלה.

  מי שלא עשה שינויים במבנה – אין צורך למדוד לו את שטח הדירה שלו. בתים אינם מתרחבים מעצמם.

  נחוץ להשמיע קול ברור וצלול בעניין! לא ללכת "כצאן לארנונה"!
  א. צריך לבצע בדיקה סטטיסטית של כל התוצאות מול המצב טרם המדידה כדי לראותו לאן נוטה הסטייה.
  ב. חייבים לדרוש ביצוע של בדיקה מדגמית על ידי מודד שתוצאות המדידה שלו אינן משפיעות על פרנסתו.

  לסיכום: אם יתברר שהמדידות הן "מדידות מטעם" או "מדידות לחומרה" זה עושק האזרח בקנה מידה לאומי.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s