זו אופוזיציה זו?

מי שישנה לו אופוזיציה כזו, אינו צריך קואליציה. כאילו אופוזיציה, לא באמת.

אבל ראשית, מה אנחנו צריכים לרצות מאופוזיציה, כל אופוזיציה?

בעיקרו של דבר, שני דברים: הראשון הוא חשיפת מידע  לציבור.  מידע על מה שהרשות המקומית עושה ומתכוננת לעשות, ומידע על פעולה בלתי תקינה, כאשר היא נעשית. לא מספיק שמישהו מהאופוזיציה קיבל מידע כלשהו. כדי למלא תפקידה הציבורי, האופוזיציה חייבת לקבל את מלוא המידע, ולהביא אותו לידיעת הציבור. זה נכון לגבי ההוצאה של כספי הרשות המקומית אולי עוד יותר ממעשים אחרים. בדרך כלל האופוזיציה, המהווה מיעוט במועצת היישוב, איננה יכולה לעשות יותר, וגם זה לא קל. לאופוזיצית מיעוט, כך נראה במבט ראשון, אין כח. זה לא כך. היכולת להעלות מידע לידיעת הציבור נותנת לה כח לא מבוטל. לרוב חשוב מאד, לראש הרשות, להראות "בסדר", ולו רק לקראת הבחירות הבאות. את זה האופוזיציה יכולה לנצל.

זה "המשחק" בין חברי מועצת היישוב מהאופוזיציה לבין ראש הרשות. הם מנסים לקבל את המידע, וזו זכותם על פי חוק, והוא מנסה למנוע זאת מהם. מפעם לפעם קוראים בעיתונות על אירועים על רקע זה, כמו פניה לבית המשפט. כך זה היה גם כאן, לפחות עד לפני זמן מה.

הדבר השני הוא ביקורת.  הצבעה על מה שאינו תקין ועל מה שאינו הדבר הנכון. התקינות צריכה להיות עקרון. לא חשוב מה המטרה ועד כמה היא נכונה – ההליך חייב להיות תקין. וגם אם ההליך תקין, האם נכון לעשות זאת כך ועכשיו, או אולי נכון יותר לעשות זאת במקום אחר, או בכלל לעשות משהו אחר.  האם נכון  לבנות כאן מרכז מסחרי, או אולי דווקא מבנה ציבורי או בית מגורים?האם המתקן תורם לסביבה? לציבור (ולאיזה ציבור)? או אולי בעיקר לקבלן? האם הפעולה נבדקה באופן מקצועי בלתי תלוי וקיבלה אישור? זה סוג השאלות שאופוזיציה ראויה לשמה אמורה להעלות.

כאן, עכשיו, יש לאופוזיציה רוב. זה נותן אפשרויות רבות נוספות. אפשר, למשל, לכפות על ראש הרשות לתת את המידע שרוצים לקבל, פשוט על ידי התניית אישור תקציב במידע מספיק. לא ינתן מידע, לא יהיה אישור. זה דורש, כמובן, כח עמידה. תמיד יש מישהו, או מישהם מהתושבים המעוניינים בפרוייקט ויכעסו אם המועצה לא תאשר מיד את התקציב הדרוש לו, וראש הרשות כבר יארגן את הלחץ הזה על האופוזיציה. האופוזיציה צריכה להחליט אם היא רוצה להיות חבורת אפסים נחמדים, או בעלת השפעה גם אם פה ושם יהיה מי שיכעס עליהם.

נראה שאצלנו האופוזיציה החליטה להיות חבורת אפסים נחמדים.

הם לא קיבלו מידע מספיק. הם לא הביאו לידיעת הציבור דבר מהמידע שכן קבלו (אם קיבלו). הם לא העלו שאילתה (אחת הדרכים לקבל מידע).  אף לא אחת. הם הצביעו בעד כל הצעות התקציבים המיוחדים (תב"ר – תקציב בלתי רגיל) של ראש המועצה (הצעה אחת לא קיבלו בישיבה הראשונה שבה הועלתה אלא בישיבה מאוחרת יותר). הם אישרו את כל המינויים שראש המועצה הציע. וכאשר נעשו דברים בלתי תקינים, ונעשו, אפילו לא דיברו  על אי התקינות.

זה הגיע לשיא, לדעתי, בישיבה שהתקיימה ב- 5 בפברואר. כאשר מינו וועדה להנחות בארנונה, היועצת המשפטית ממש התחננה לפני ראש המועצה, וחזרה והתחננה, על כך שהמועצה חייבת למנות לועדה יו"ר. אבל ראש המועצה אמר שהוא "לא רוצה" למנות יו"ר. איש מהאופוזיציה לא אמר על כך ולו מילה אחת, והמועצה לא מינתה יו"ר לוועדה.

כל מה שהאופוזיציה הצליחה, זה לקבוע שתי ישיבות בחודש, במקום האחת שהיתה מקובלת קודם, דבר חסר חשיבות. הצלחות אחרות היו רק הצלחות מדומות, שבהן ראש המועצה הצליח להפיל את האופוזיציה בפח.

אז כפי שכבר אמרתי, אכזבה. זה מסכם את העניין.

אז נראה שלאופוזיציה הזאת אין תקנה. כבר עלה בדעתי שיתכן שיש לה, או לאחדים בה, הסכם סודי עם ראש המועצה. אחרת איך אפשר להסביר את מה שקורה?

נראה לי שאין טעם להמשיך לעסוק בנעשה במועצת מזכרת בתיה. אפילו עם הכאילו אופוזיצית רוב, חותמת גומי.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s