אכזבות, אכזבות

שלוש אכזבות יש לי מהמתרחש עכשיו במזכרת בתיה, אחרי הבחירות. האכזבה הראשונה מיצחק פסטרנק, השניה מהרובוזיציה (אופוזיציה שיש לה רוב במועצה המקומית הנבחרת), והשלישית אכזבה מעצמי, מהתחזיות של עצמי שטעיתי בהן.

לאכזבתי הראשונה, מיצחק פסטרנק, שותפים רבים. שותפים לה לא מעטים מאלה שהלכו אתו לבחירות. היו שגינו אותו, קראו לו בוגד, וקראו לו להתפטר מאחר שעשה את ההפך ממה שאמר לפני הבחירות, שצריך להחליף את דהן, ראש המועצה שכיהן כבר עשר שנים (ובאמת צריך היה להחליף אותו), והם חוזרים ומתקיפים אותו (מילולית) בחריפות.

אבל אני זוכר לו את התקופה הקודמת (את חסד נעוריו, אם אתם אוהבים את המליצה), שבה היה למעשה האופוזיציה היחידה המתפקדת  כאן. חמש שנים הוא היה היחיד שדרש מידע, דרש מינהל תקין, והצביע במועצה בהתאם לעקרונות אלו. כשנכחתי בישיבות מועצה, כאחד מהציבור, לרוב הייתי באמת הנוכח היחיד מהציבור. אף אחד מאלה שעמידו את עצמם לבחירה לא היה שם, וככל שאפשר היה לראות ולקרוא בתקשורת, אף לא התעניין במה שקורה שם. רק כשהבחירות התקרבו, והיתה הרגשה שהציבור רוצה להחליף את ראש המועצה, הם הופיעו לנצל את ההזדמנות. אפילו שלום קמיל, שהתקפותיו את דהן, ראש המועצה, זכורות למתעניינים, התחיל בכך רק בשנה-שנתיים האחרונות. ואף אחד מהם לא ניסה ממש לפעול לפעול נגד מנהל בלתי תקין, למשל במכתבים לרשויות, וחשוב יותר – בהתנגדות ועררים על תוכניות בניין והיתרי בניה.

אני זוכר היטב את מה שניסה לעשות – ביחד אתי – בכמה וכמה דברים. בדברים אלה פעלנו ביחד לא מפני שהייתי "איש של" פסטרנק, אלא מפני שהיה לי עניין בדברים אלה כמו שהיה לו. וברצוני להדגיש – התנגדנו ופעלנו כפי שצריך למען הדברים הנכונים, לא לשם עצם ההתנגדות. וכבר אמרתי – לא היה אז אף אחד אחר. עכשיו הוא בחר בדרך אחרת, ואני התאכזבתי. אני אמשיך לפעול למען מה שאני חושב כי הוא חשוב וביכולתי לנסות לעשות בו משהו. עדיין אני חושב שצריך לפעול למען מינהל תקין, תכנון נכון, שמירת חוק וכן הלאה. אני חושב שהוא טועה, אבל אני בטוח שהוא פועל למען מה שהוא חושב שטוב למזכרת בתיה. לא ראיתי שקיבל טובת הנאה אישית כלשהי.

האכזבה השניה היא מהאופוזיציה. אופוזיציה שיש לה רוב ("רובוזיציה", אפשר לכנות אותה. בתקשורת ראיתי את הכינוי "מועצה לעומתית") היתה יכולה להשיג הרבה. הרובוזיצה כאן השיגה מעט. רק מעט יותר משהשיג בתקופה הקודמת יצחק פסטרנק לבדו, נגד הרוב האוטומטי, חותמת הגומי של דהן.

וברצוני להדגיש – מטבע העניין שתהיינה לאופוזיציה דעות שונות משל ראש המועצה והקואליציה, ובדרך כלל ישנה יריבות בין האופוזיציה והקואליציה. לא צריך ולא טוב שתהיה איבה ושנאה. אלה ואלה אמורים לפעול למען מזכרת בתיה.

מבחינה ציבורית, לאופוזיציה יש תפקיד חשוב – להעלות מידע על פעולות המועצה המקומית, ולהביאו לידיעת הציבור, ולהביע את דעתה בכל עניין הנידון במועצה. זה המקום להצביע על מה שאינו תקין או אינו נכון. היא מראה את אי שביעות רצונה ממה שאינו תקין בעיניה בהצבעתה נגד הצעות הנראות לה בלתי תקינות, לא נכונות, או לא טובות. בדרך כלל – וכך היה בשנים עברו – האופוזיציה היא מיעוט במועצה, ואיננה יכולה לעשות יותר מזה.

כיום המצב שונה. לאופוזיציה רוב במועצה. היא יכולה לקבוע איזו החלטה המועצה תקבל ואיזו לא. החלטות בלתי תקינות, או שלא נמסר מידע מספיק עליהן, האופוזיציה אמורה להצביע נגדן כך שלא תתקבלנה.

ומה קרה כאן?

בישיבה האחרונה האופוזיציה הצביע בעד כל ההצעות של ראש המועצה. זה כולל בחירה של מבקר למועצה על סמך פרוטוקול בלתי תקין של וועדת בחינה (הנתונים לא מולאו כראוי, והבחירה אינה מנומקת, ולדעתי ההשתתפות ראש המועצה בוועדת הבחינה אינה תקינה, מאחר שהוא אמור להיות המבוקר הראשי, וזה מעמיד אותו בניגוד עניינים), ללא מילת ביקורת אחת על כך. זה כולל הצבעה בעד תקציב של יותר ממליון וחצי שקלים ללא נתונים מספיקים. כאן האופוזיציה כן התלוננה על חוסר הנתונים, אבל בכל זאת הצביעה בעד התקציב. הישיבה הקודמת לא היתה טובה יותר. עד עתה לא עשו שום דבר יותר משעשה יצחק פסטרנק בתקופה הקודמת – והוא היה במיעוט. אכזבה.

אני מקווה שהאופוזיציה תתעשת, תלמד למלא את תפקידה כאופוזיציה, ותנצל את מעמדה כרוב במועצה לטובת מזכרת בתיה.

ולבסוף האכזבה השלישית, מהערכותי אני. הערכתי שדהן יצליח ליצור לעצמו קואליציית רוב. טעיתי. כשראיתי שלא הצליח, הערכתי שהאופוזיציה תמהר לנצל את הרוב שלרשותה באופן אסרטיבי.  כפי שהבנתם כבר, בינתיים לפחות, גם בזה טעיתי.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s