פרפורים של סוף העריצות

דברים מוזרים קורים במזכרת בתיה, בעקבות הבחירות המקומיות. ראש המועצה הישן נתקל במציאות חדשה.

ראש המועצה הקודם, מאיר דהן, זכה פעם נוספת בראשות המועצה, אבל איבד את הרוב שהיה לו במועצה הנבחרת עצמה. ברשימה קודמת, אמרתי כי הוא ייאלץ ליצור קואליציה כדי לקבל תמיכה של לפחות שני מושבים נוספים, אם הוא רוצה שהמועצה תתמוך בו בעקביות. נראה שעד עתה לא הצליח ליצור לעצמו קואליציה כזו.

במה שנראה כפעולת ייאוש, הוא הזמין לישיבה אחרונה את המועצה היוצאת, זו שהיה לו בה רוב מוחלט, במטרה להעביר בה החלטות אחדות. הן אינן נראות דחופות במיוחד, לכן אני משער שרצה להעביר אותן לפני שעיניים בלתי אוהדות במועצה הנכנסת תגלינה מה שהוא רוצה להסתיר.

המצחיק הוא שדהן קבע את מועד הישיבה ליום שלישי 12 בנובמבר, היום שבו מתחילה לכהן המועצה הנכנסת, החדשה, והמועצה היוצאת כבר הפסיקה את כהונתה. הוא אחר את המועד, האנשים שהזמין לדיון כבר אינם מהווים מועצה, ולהחלטותיהם אין תוקף. כל מה שהצליח לעשות הוא להסב את תשומת לבה של המועצה הנכנסת לנושאים שכלל בסדר היום כנושאים חשודים, נושאים שכדאי לבדוק בתשומת לב, לגלות מה דהן רצה להסתיר. חלמאות.

מישהו בקואליציה של האופוזיציה, שלום קמיל, גבי גאון ואהוד אביר-לב, גילה את העניין. הם פנו לעורכת דין ששלחה בשמם מכתב הדורש "להמנע מלכנס כל ישיבת מועצה של חברים שאינם חברי המועצה הנכנסת … אחר יאלץ מרשי לפנות לערכאות …". כל אחד מהם פרסם את המכתב בעמוד הפייסבוק שלו. יצחק פסטרנק, השומר על עצמאותו כאופוזיציה, גם הוא גילה, באופן בלתי תלוי, את משמעות תאריך הישיבה, אבל לא חשב שיש צורך בפעולה פורמלית.

גבי גאון, בעמוד הפייסבוק שלו דיווח (בינתיים, רק הוא) כי דהן ביטל את הישיבה, וענה, בין השאר, כי

"לצערנו, עם שליחת ההזמנות שנעשתה תוך קבלת ייעוץ משפטי, שכרו חברי המועצה שתיכנס: גבי גאון, שלום קמיל ואהוד אביר לב, את שירותיו של עו"ד, שאיים לפנות לבית המשפט (לא פחות ולא יותר) על מנת למנוע אישור רכישת ציוד בטחון לשעת חירום לבתי"ס או הקמת כיתות אקוסטיות לתלמידים לקויי שמיעה!!!"

ההאשמה הדמגוגית הזאת אופיינית לדהן. הוא השתמש בנוסח דומה לזה פעמים רבות נגד יצחק פסטרנק (וגם נגדי). גם "הייעוץ המשפטי" הנזכר הוא עורבא פרח. אבל בדבר אחד אני נוטה להסכים אתו (עם דהן). הפניה לעו"ד והאיום הישיר בפניה לערכאות נראה כהפרזה. מכתב פשוט אמור היה להספיק. מצד שני, אם נזכור את עזות המצח של דהן בהעברת החלטות מופרכות בעליל, אולי לא. זו לא תהיה הפעם הראשונה שדהן מסתמך על טענה מופרכת ופועל כאילו היא תקפה. החידוש הוא שכבר אין לו תמיכה אוטומטית של המועצה, מה שהיה לו עד עתה.

כך או כך, זו הדגמה של סוף שלטון העריצות של דהן. ועכשיו נראה כמה זמן דרוש יהיה לו כדי שיקלוט את משמעות המצב החדש, ואיך יתמודד אתו, איך יתעורר משכרון הכח שהיה נתון בו.


6 תגובות on “פרפורים של סוף העריצות”

 1. ענייני הגיב:

  ירח, בתור הדובר הלא-רשמי של פסטרנק ("…אבל לא חשב שיש צורך בפעולה פורמלית… "), מה דעתך על ישיבת המועצה הראשונה ?
  האם פסטרנק רואה את העובדה שלא התקיימה הצבעה על מספר הישיבות בחודש והיום בשבוע בו תתקיים ישיבה, כדבר "ענייני" ?
  הסבר נוסף ואיטי ע"מ שלא תאמר שאינך מבין – שים בצד את כמות הישיבות בחודש (פעם אחת או שתיים) ואת היום בשבוע (ימי א' או ד'). האם זה שדהן לא רצה להעלות להצבעה את הנושא, מקובל עליך הדבר ? אם כן, נשמח לשמוע. אולי בתור מספר 7 ברשימת פסטרנק, זה "ענייני" גם כן ?

 2. משה הגיב:

  וונדי, את לא בעניינים. מאיר דהן כתב בפייסבוק שלו ש"אז מה קורה עם הרכבת הקואליציה? לא הרבה. כזכור, עם בחירתי הזמנתי את כל הסיעות שנבחרו להצטרף ולהתאחד למען המושבה.
  היחיד שהרים את הכפפה, נכון לרגע זה, הוא חבר המועצה איציק פסטרנק שרתם את עצמו לעשייה ללא כל תנאי מוקדם. אני מלא הערכה על כך."
  פסטרנק חושב "בצורה עניינית". כשמצטרפים לקואליציה, לא יוצאים כנגד מי שעומד בראשה. אולי גם ראה את זימון הישיבה הלא-חוקית באופן ענייני, משום שהוא חבר מועצה גם יוצאת וגם נכנסת. כך שאם הייתה מתכנסת ישיבה בזוייה ו"דחופה" עם נושאים "בוערים", הוא ממילא מאלו שזומנו אליה.

 3. וונדי הגיב:

  שלום ירח.

  הייתי מצפה מכל חברי המועצה היוצאת ובמיוחד מזו הנכנסת, הבעת דברי גינוי. למה כוונתך "לא חשב שיש צורך בפעולה פורמלית" ? פעולה פורמאלית מינימאלית – היא הבעת שאט נפש וגינוי מזימון אנשים שאינם משמשים עוד כחברי מועצה חוקיים. בטח ובטח שלא לכתוב : "לדעתי צריך לראות כל דבר בצורה עניינית", כדברי פסטרנק.

  הרשה גם לי להביא ציטוטים מרשת הפייסבוק. הנה דברים שכתב חבר המועצה הנכנס קמיל : "יצחק פסטרנק היקר שכח להתייחס לכך שהוזמנה ישיבת מועצה עם תושבים רגילים מן השורה (חברי המועצה הישנה) חסרי סמכות לקבל כל החלטה, מר פסטרנק עובר על זה לסדר היום וקורא להיות "ענייני" לניסיון לכנס ישיבת מועצה עם תושבים שאינם חברי מועצה על מנת לקבל החלטות .מעבר לכך מר פסטרנק שכח שבמשך קדנציה שלמה הוא הסתובב עם עורך דין צמוד (הוא עצמו) והגיש תביעות ועתירות לטריבונאליים משפטיים כאלה או אחרים כנגד המועצה.
  מר פסטרנק שכח כנראה עוד הרבה דברים אחרים".

  שימשיך פסטרנק לחשוב כמו שהוא חושב. לא סתם הוא הגיע למקום אחרון אחרי 5 שנים חברות במועצה.

  כל מילה מעתה – פשוט מיותרת !

  • ירח הגיב:

   שלום לך וונדי

   אינני מבין את התקפתך על פסטרנק.

   האם לדעתך צריך לראות כל דבר בצורה בלתי עניינית?
   אם להסתובב עם עו"ד צמוד כל כך רע, מה ההשתבחות של קמיל ושות' באותו דבר עצמו?

   מכתב עוה"ד של גאון, קמיל ואביר-לב הוא דרך פעולה אחת, ולה יתרונות וחסרונות, אבל ישנן גם דרכים אפשריות אחרות, על יתרונותיהן וחסרונותיהן הן.

   אני עוקב אחרי המתרחש במועצה המקומית כבר שנים, ועד הזמן האחרון לא ראיתי איש מהנבחרים החדשים עושה משהו או משמיע את קולו. אינני מתכוון להתקפות אישיות על דהן. הן יכולות להיות נכונות, ובוודאי למשוך קהל, אבל הן כשלעצמן אינן מתקנות כשלי ניהול ותקצוב ותכנון, מה שפסטרנק התאמץ לעשות. מערכת הבחירות עוררה פתאום עניין במתרחש במועצה המקומית. עד אז היה שם יצחק פסטרנק לבדו, היחיד שהתאמץ לפעול למען מינהל תקין.

   ועכשיו השאלה היא מה יתרחש במועצה החדשה.

   בתקווה לעתיד של שיתוף פעולה למען תקינות וניהול נכון,
   ולא לניגוח לשם ניגוח,

   ירח

   • וונדי הגיב:

    ירח, כשלא רוצים להבין, עושים את עצמנו כלא מבינים.

    בוא נתמקד ספציפית לאמרתו של חבר המועצה פסטרנק שלדעתו "צריך לראות כל דבר בצורה עניינית", בהתייחס לנסיון הנואל לכנס ישיבת מועצה עם אנשים שאינם חברי מועצה.
    מה לדעתך ירח, "ענייני" פה בדיוק ? מה כל-כך "ענייני" בנסיון לקיים ישיבת מועצה עם אנשים שאינם חברי מועצה ?

    כמי שחרט על דגלו את תקינות המנהל התקין, מדוע אתה מנסה לגונן על פסטרנק ?

    מדוע פסטרנק לא הוקיע ויצא נגד (לאו דווקא באמצעות מכתב של משרד עו"ד) הדבר ? מדוע הוא לא "דפק על השולחן" והתרתח ? מה פה כל-כך "ענייני" האי-חוקיות הזאת ?
    אבל זה בסדר ירח. אתה מקום 7 ברשימתו של פסטרנק שהשיג כמדומני כ – 450 קולות אחרי 5 שנים של מאמץ לפעול למען מנהל תקין. אתה יכול לנסות ולהמשיך להגן ולהשתמש במינוחים של "ניגוח".

    הייתי מפצה ממך, לצאת נגד אמרתו של פסטרנק. תאמר לכולם שאין כאן שום דבר "ענייני" בלכנס ישיבה עם תושבים שכבר אינם חברי מועצה ואין להם שום זכות הצבעה.

   • דני הגיב:

    ירח, כשלא רוצים להבין, עושים את עצמנו כלא מבינים.
    בוא נתמקד ספציפית לאמרתו של חבר המועצה פסטרנק שלדעתו "צריך לראות כל דבר בצורה עניינית", בהתייחס לנסיון הנואל לכנס ישיבת מועצה עם אנשים שאינם חברי מועצה.
    מה לדעתך ירח, "ענייני" פה בדיוק ? מה כל-כך "ענייני" בנסיון לקיים ישיבת מועצה עם אנשים שאינם חברי מועצה ?
    כמי שחרט על דגלו את תקינות המנהל התקין, מדוע אתה מנסה לגונן על פסטרנק ?
    מדוע פסטרנק לא הוקיע ויצא נגד (לאו דווקא באמצעות מכתב של משרד עו"ד) הדבר ? מדוע הוא לא "דפק על השולחן" והתרתח ? מה פה כל-כך "ענייני" האי-חוקיות הזאת ?
    אבל זה בסדר ירח. אתה מקום 7 ברשימתו של פסטרנק שהשיג כמדומני כ – 450 קולות אחרי 5 שנים של מאמץ לפעול למען מנהל תקין. אתה יכול לנסות ולהמשיך להגן ולהשתמש במינוחים של "ניגוח".
    הייתי מצפה ממך, לצאת נגד אמרתו של פסטרנק. תאמר לכולם שאין כאן שום דבר "ענייני" בלכנס ישיבה עם תושבים שכבר אינם חברי מועצה ואין להם שום זכות הצבעה.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s