מחוויות וועדת קלפי במזכרת בתיה (2)

האירוע הזה מצביע לפחות על תפקוד לקוי של וועדת הבחירות המקומית ושל מנהלת הבחירות מטעם משרד הפנים. מבחינתי זה היה אירוע מרגיז קטן, אבל מבחינת הבחירות, זו היתה עדות לניהול בלתי תקין של הליך הבחירות. אני מספר כאן את הדברים רק כפי שאני חוויתי אותם. מה היה קודם, ומי עשה מה ולמה, או ליתר דיוק – לא עשה, לא היו לי אמצעים לחקור.

בבחירות מקומיות, אמורה להיות לכל יישוב "וועדת בחירות", המנהלת את הליך הבחירות. הוועדה הזאת היא פוליטית, בעיקרה – ממנה אותה המועצה המקומית, וסיעות המועצה המקומית אמורות להיות מיוצגות בה. וועדת הבחירות אמורה למנות את חברי וועדות הקלפי, ויו"ר וועדת הבחירות חותם על כתב המינוי. במזכרת בתיה, יו"ר וועדת הבחירות היה מאיר דהן, ראש המועצה היוצאת, ומועמד בבחירות אלה בראש רשימה בשם "לב".

בבחירות מקומיות, אמור להיות לכל יישוב "מנהל בחירות". מנהל הבחירות הוא נציג של שר הפנים, והוא אמור להשגיח על הפעולה התקינה של וועדת הבחירות. אם וועדת הבחירות איננה ממנה חברי וועדות קלפי כנדרש, זו אחריותו וסמכותו למנות אותם במקומה. גם למזכרת בתיה היתה מנהלת בחירות, שהיתה פעילה, כפי שאספר ברשימה הבאה, אבל לא במקום הנכון.

אני אמור הייתי להיות יו"ר וועדת קלפי מטעם רשימת "דרך חדשה" בראשות יצחק פסטרנק – רשימה מתחרה ברשימתו של דהן. כשהגעתי השכם בבוקר אל מטה הרשימה (וועדת הקלפי אמורה להתייצב בקלפי כבר בשש וחצי בבוקר, כדי להכין אותה לפתיחה בשבע), התברר כי המטה קיבל רק חלק מכתבי המינוי הדרושים. עבורי ועבור שלושה חברים נוספים בוועדות קלפי, לא היו כתבי מינוי. נאמר לי כי כבר הודיעו למזכיר וועדת הבחירות, והוא הבטיח כי כתבי המינוי יגיעו "עוד מעט". חיכיתי וחיכיתי, חזרו והזכירו למזכיר, השעה שש וחצי כבר עברה, וכתבי מינוי אין. נסעתי אל הקלפי כדי לעזור בפתיחתה.

אל הקלפי הגעתי ברבע לפני שבע, ומתברר כי עזרתי באמת היתה דרושה. היו שם רק המזכיר של וועדת הקלפי, וחברה אחת, שבקושי הסתדרו. הקלפי היה מוכן לפתיחה חמש או עשר דקות אחרי שבע, ולי לא היה כתב מינוי. היה מי שאמר לי "תשב בוועדת הקלפי, כתב המינוי יגיע בקרוב", אבל חשבתי שללא מינוי תקף, זה לא יהיה נכון לעשות. חכיתי מחוץ לקלפי.

והנה הופיע מזכיר וועדת הבחירות, שניסה לעבור על פני במהירות. לא נתתי לו, ושאלתי על כתב המינוי. השעה היתה כבר אחרי שמונה. הוא טען כי "השרתים נפלו", ולכן אינם יכולים להדפיס את כתבי המינוי. כיתבו אותם ביד, הצעתי. אבל יו"ר וועדת החירות איננו נמצא במקום לחתום עליהם, אמר. אז קיראו לו. הוא "מסתובב", כשיגיע למקום הוועדה, רק אז יוכל לחתום.

הלכתי לביתי, הדפסתי את טופס כתב המינוי מתוך תקנת סדרי הבחירות, בקובץ חוקי הבחירות שבאתר משרד הפנים ברשת, מילאתי את הפרטים, וחזרתי אל המתנ"ס, שם היה הקלפי. את יו"ר וועדת הבחירות מצאתי "מסתובב" בחזית הבניין, ולוחץ ידי בוחרים. חתום, אמרתי, והגשתי לו את כתב המינוי המוכן. אל תפנה ישירות אל יו"ר הוועדה, רק דרכי, קפץ ואמר מזכיר הוועדה שעמד לידו, כתבי המינוי מוכנים. והוא הוציא מכיסו חבילה של דפים. השעה היתה כבר אחרי תשע וחצי, והרגשתי צורך להצטרף לוועדת הקלפי, לא להתווכח על פניות ומינויים.

ועכשיו השאלות:
כמה זמן החזיק בכיסו המזכיר של וועדת הבחירות המקומית את כתבי המינוי בלי להודיע לי או למרכז רשימתי שהם מוכנים?
התירוצים הקלושים של "השרתים נפלו" ושל "היו"ר מסתובב" מעלים את האפשרות שזה היה עיכוב מכוון, אבל מה יכולה היתה להיות מטרתו? למה חשוב היה שבקלפי לא ימצא נציג של רשימת דרך חדשה?
והיכן היתה מנהלת הבחירות בעניין מינוי חברי וועדות הקלפי? זה היה תפקידה וחובתה לוודא שוועדות הקלפי קיבלו את כתבי המינוי, ובסמכותה למנות אותם, אם וועדת הבחירות איננה ממנה.

אני יודע איפה היתה ומה עשתה. היא הסתובבה בין הקלפיות ונתנה לוועדות הוראות בלתי נכונות (זה יהיה הנושא של רשימתי הבאה). ראיתי אותה פעמים אחדות בזמן שחיכיתי לכתב המינוי, אבל אז לא ידעתי שיש לה תפקיד במינוי הוועדות. כשהתכוננתי להיות בוועדת קלפי, לא העליתי בדעתי שאצטרך לדעת יותר מאשר איך למלא את תפקידי בקלפי. רק אחר כך בדקתי את התפקיד של מנהל בחירות, וגיליתי שהיה לה חלק גם בבעיית המינוי.

כל זה אולי אינו מגיע ל"נסיון להפריע לבחירות ציבוריות" – עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר, אבל הגינות ומאמץ לקיים בחירות תקינות בוודאי לא היו פה. זה לא מבשר טובות לתקינות המינהל הצפויה לנו במועצה המקומית – יו"ר וועדת הבחירות ורשימתו הם שזכו בבחירות (אמנם לא לגמרי), מזכיר הוועדה הוא עובד בכיר במועצה המקומית, ומשרד הפנים אמור לפקח על פעולת הרשויות המקומיות גם בזמנים רגילים.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s