מחוויות וועדת קלפי במזכרת בתיה (1)

בבחירות המקומיות שנערכו לפני ימים ספורים, הייתי יו"ר וועדת הקלפי באחת מקלפיות מזכרת בתיה. וועדת הקלפי היא החבורה שיושבת ליד השולחן בחדר הקלפי, בודקת את התעודה שמזהה את הבוחר, נותנת לו את המעטפות לפתקים, ומשגיחה על ההתנהלות החוקית והתקינה של הבחירה. מאחר שחבריה (למעט המזכירה) הם נציגים של רשימות העומדות לבחירה, הם משגיחים גם זה על זה.

אפשר היה לחשוב שזו תהיה עבודה שגרתית: לספור מעטפות, לזהות את הבוחר, למצוא ברשימה, לתת מעטפה לבנה ומעטפה צהובה … (גם לספור את הקולות, אבל לא במשמרת שלי, לפני הצהרים). ובכל זאת היו שלושה אירועים ראויים לציון. כאן אספר על הראשון והקטן שבהם. לכל אחד מהאחרים אקדיש רשימת בלוג בקרוב.

נכנסו לקלפי שתי נשים, זקנה חביבה נעזרת בהליכון, ואשה צעירה יותר מלווה אותה. אם ובת, כפי שהתברר. הן נראו כעוד שתי בוחרות מנומסות, כמו כולם. עד שהצעירה דרשה בקולניות לקבל את המעטפות גם עבור אמה, ולהכנס אתה אל מאחורי הפרגוד כדי לעזור לזקנה לבחור. "אחרת איך היא תדע עבור מי להצביע?", שאלה.

הסברנו לה שזאת בדיוק המטרה של בחירות דמוקרטיות. כל אחד בוחר בעצמו, כרצונו, בלי שאף אחד יוכל לפקח עליו. נתנו לזקנה את המעטפות לבחירתה היא, והיא הלכה לאט אבל בלי קושי מיוחד אל מאחורי הפרגוד, כשהבת צועקת בקולי קולות הוראות מפורטות איזה פתקים להכניס למעטפות. ביקשנו מהבת לצאת מהחדר, והיא יצאה, לזכותה אומר שיצאה בלי להתנגד, אמנם כשהיא ממשיכה באותן הוראות קולניות.

בינתיים, הזקנה גמרה להכניס את הפתקים למעטפות. כששילשלה אותן לתיבת הקלפי, אמרה לנו, בחיוך עדין של התנצלות, אולי משום שהבת הציגה אותה כסנילית, כי זו לא הפעם הראשונה שהיא בוחרת, ויצאה בצעידה איטית עם ההליכון. גם בלי ההתנצלות לא היינו חושבים אחרת.

אחרי שיצאה, נכנסה הבת לחדר, כועסת מאד, אבל בחרה ללא אירוע ראוי לציון.

אני משער שהיה ביניהן ויכוח בשאלה במי צריך לבחור.
ואני תוהה,
האם באמת חשבה הבת שיתנו לה לבחור עבור אמה?
והאם האם בחרה כרצונה, או כרצון הבת?
והאם ההתעללות הזאת של הבת באמה הזקנה נמשכת גם מחוץ לקלפי?

זמן קצר אחר כך נכנס האחראי על הסדרנים, לספר כי מישהי התלוננה על שקיבלה מוועדת הקלפי הזאת שתי מעטפות לבנות במקום הלבנה והצהובה שאמורה היתה לקבל. ברור היה שזו תלונת שוא, אבל בכל זאת ספרנו את המעטפות כדי לוודא, ואמנם המספר התאים. לא סיפרו לנו מי המתלוננת, אבל אני נוטה לקשר את התלונה לאירוע הקודם.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s