סיפור על מרכז שכונתי ומגרש, חלק ז, הסוף

ברשימות קודמות, לפני יותר משנה, סיפרתי על מרכז שכונתי מתוכנן שרצו להוציא ממנו מרכיב חשוב – את הבניין למסחר ושירותים. נדמה היה שהוועדה המחוזית שיכורת הכוח איננה מוכנה לקבל התנגדויות לתוכנית הזאת, וזה סופו של הסיפור. מאוחר יותר התברר כי בכל זאת יש המשך  לסיפור, ולפני כחודשיים (5 באוגוסט) אמנם דנה בו וועדת המישנה להתנגדויות (של מחוז מרכז) מחדש.

לאחרונה נשלחה החלטת הוועדה אל המשתתפים – אל המתנגדים, אל חברת הרסוף שרצתה ויזמה להפוך את הבניין לבית מגורים, ואל המועצה המקומית שתמכה ביוזמה. עד להעלאת הרשימה לרשת, הישיבה הזאת אינה מפיעה כלל בלוח הישיבות באתר של משרד הפנים. זה אורך להם די הרבה זמן עד שהם מעלים את הפרוטוקול והתמליל של הישיבה לרשת.

החלטת הוועדה היתה בהחלט מפתיעה – לטובה, הפעם. היא הצילה את המרכז השכונתי. הוועדה החליטה לקבל את ההתנגדויות, בעיקר מהסיבות שהציג עו"ד פסטרנק בהתנגדותו, ולבטל את התוכנית לשנות את ייעוד החלקה ממסחר ושירותים למגורים. הנימוק העיקרי, לפי הפרוטוקול, היה כי מרכז מסחרי אמנם דרוש במרכז השכונה, במקום שהתושבים יכולים להגיע אליו בהליכה.

יותר מזה – הוועדה הכירה בכך שההליך המקורי לא היה תקין, ושהתוכנית לשנות את הייעוד לא פורסמה כדין עם הפקדתה המקורית, לפני שנתיים כמעט. הוועדה גם החליטה "לראות בהתנגדות שהוגשה מטעם עו"ד יצחק פסטרנק כהתנגדות שהוגשה במועד", עניין תמוה במקצת, כי הוא הגיש את ההתנגדות במועד, אבל היא אבדה, באופן מיסתורי, בתיקי הוועדה. הם לקחו אותה מהוועדה המקומית זמורה, לשם הוגשה במקביל. הפרוטוקול מזכיר את מכתב ההשמצה הפרועה שמר דהן כתב נגד עו"ד פסטרנק, אבל מעבר לכך, הוועדה פשוט התעלמה מהמכתב.

במכתב ההשמצה הזה העמיד מר דהן את עצמו במאבק אישי עם עו"ד יצחק פסטרנק. זו היתה טעות כפולה מצידו. ראשית, עו"ד פסטרנק הוא שניצח במאבק הזה. שנית, עתידה של מזכרת-בתיה חשוב מכדי להקריב אותו במאבק אישי, או מתוך ניגוד עניינים. בתכנון של מזכרת-בתיה צריך לדון באופן ענייני, כשהמטרה היא טובת היישוב והתפתחותו. ראש רשות מקומית אמור להבין זאת, וגם בזה מר דהן כשל.

בדברים אלה, בהכרה באי תקינות ההליך המקורי, הוועדה למעשה מאשרת ומקבלת, לפחות בקווים העיקריים של האירועים, את מה שסיפרתי ברשימות הקודמות בסידרה. הוועדה לא נכנסה לפרטים, ואני אולי יותר מדי, אבל כל מה שסיפרתי נכון, אלו עובדות היסטוריות.

הוועדה העלתה נושא נוסף, חשוב ומעניין, שהמועצה המקומית, והוועדה המקומית זמורה, הזניחו עד עתה: "בחינת פרוגראמה לשטחי מסחר קיימים ומתוכננים ונושא התנועה והתחבורה". במלים אחרות – למזכרת בתיה דרוש תכנון יישובי כולל. לנושא זה אקדיש את אחת הרשימות הבאות.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s