תוכנית השימור של רחוב רוטשילד – מה כן לעשות

ברשימה קודמת סיפרתי על תוכנית (מה שמקובל לקרוא תב"ע), שהוועדה המחוזית (למעשה וועדת המשנה להתנגדויות) נותנת הזדמנות להתנגד לה לפני אישורה. מספרה זמ/4/238, ומטרתה המוצהרת להוסיף שימושים מסחריים שיהיו מותרים ברחוב רוטשילד, הרחוב הראשי של המושבה הישנה במזכרת בתיה, וקצת גם לידו. הבעיה העיקרית של התוכנית הזאת, כפי שכתבתי  ברשימה שניה עליה, היא שחסרות בה הגדרות ברורות, וישנן בה סתירות רבות, עד שאני תוהה איך התוכנית בכלל הגיעה להיות מונחת על השולחן. זו תוכנית הנראית כפרודיה או כבדיחה יותר מאשר כתוכנית. התוכנית כל כך אבסורדית, שאם יגישו לה התנגדויות – ויהיו שיגישו (ואני ביניהם) – לדעתי אין שום סיכוי שיאשרו אותה.

וועדת המשנה להתנגדויות הזאת, לפני זמן לא רב, שקלה שיקולים תכנוניים נכונים והחליטה החלטה נכונה נגד תוכנית בלתי סבירה אחרת שהמועצה המקומית, ליתר דיוק – מר דהן, רצו לקדם (בעוד ימים אחדים אעלה רשימה עליה). זה נותן תקווה שהוועדה עלתה על דרך חדשה, דרך של החלטות מקצועיות והגונות, בלי העדפה לא עניינית של מקורבים. אני מקווה מאד שימשיכו כך גם בתוכנית שלפנינו עכשיו.

לכן תוכנית רחוב רוטשילד המונחת עכשיו על השולחן בכלל לא מעניינת. אין לה סיכוי. למעשה היא כבר מתה. מבחינת הציבור (לא המתנגדים, הצריכים עדיין לעבוד על התנגדויותיהם), חבל לבזבז עליה זמן נוסף. עכשיו הזמן לחשוב מה אנחנו כן רוצים לעשות ברחוב רוטשילד. איך אנחנו רוצים שהרחוב יראה בעתיד. זו שאלה לא פשוטה שכדאי, למי שזה מעניין אותו, להקדיש לה מחשבה. לא רק להתלונן על מה שהמועצה עושה או לא עושה. לקום ולחשוב ולקדם את התוכנית שלנו.

זה לא פשוט, מפני שה"אנחנו" כולל קבוצות שונות, שלכל אחת אינטרסים שונים מעצם מהותה, ולכך נוספות דעות שונות שיכולות להיות בתוך כל קבוצה. אני יכול לחשוב על הקבוצות האלה:

* תושבים הגרים בתחום התוכנית,
* תושבים הגרים בתחום התוכנית ורוצים לפתוח בו עסק,
* אנשים שאינם גרים בתחום התוכנית, אבל רוצים לפתוח בו עסק,
* תושבים הגרים מחוץ לתחום התוכנית, אבל בקרבתו,
* בעלי עסקים מחוץ לתחום התוכנית, אבל בקרבתו,
* תושבים המשתמשים ברחוב רוטשילד כנתיב תחבורה,
* התושבים האחרים של מזכרת בתיה,
* המועצה המקומית,
* ראש המועצה המקומית.

נתעלם מהמועצה וראש המועצה. הם אמורים לייצג אותנו, לא את האינטרסים של עצמם כעובדים, מנהלים, או ראש מועצה. עדיין ישנן לנו די הרבה קבוצות. את חלק מהתושבים, קרוב לוודאי, כל רחוב רוטשילד אינו מעניין, אבל לחלקם הוא חשוב. אז יש על מה לחשוב ולדבר, ומן הסתם גם להתווכח.

אבל לפני שחושבים ומדברים, כדאי לראות מה אומרים המומחים. הנה שתי חוות דעת מקצועיות על רחוב רוטשילד. כותרת חוות הדעת האלה הוא השימור, אבל הן עוסקות גם בנושאים נוספים כמו מגורים, מסחר, תיירות ותחבורה. הכינו אותן ב- 2008, בקשר להתנגדויות לנוסח הישן של התוכנית, אבל שתי חוות הדעת עומדות בזכות עצמן, והן רלוונטיות היום כמו אז.

את חוות הדעת הראשונה הכין האדריכל גיורא סולר עבור קבוצת גדולה של מתנגדים. עו"ד יצחק פסטרנק כבר העלה אותה לרשת בדף פייסבוק ("המושבה"), ואני מעלה אותה כאן פעם שניה באופן פתוח יותר לכל.

את חוות הדעת השניה הכינה האדריכלית עדי סלע וינר, יועצת שימור ללשכת התכנון המחוזית, עבור וועדת המשנה להתנגדויות, והיא כבר מתחשבת בהתנגדויות. זו הפעם הראשונה שהיא מתפרסמת לציבור. אני חושב שגם המתנגדים של אז לא ראו אותה עד עתה.

לדעתי, שתי חוות הדעת טובות ומעניינות, ויש מה ללמוד מהן לפני שמתחילים להתווכח.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s