תוכנית השימור של רחוב רוטשילד – החידה הראשונה

כבר סיפרתי על השלטים הלבנים שנתלו לאחרונה ברחוב רוטשילד (במזכרת בתיה), ואין סתם אדם יכול להבין אותם. אפילו רק לקרוא את האותיות הצפופות האלה די קשה.  השורה הרביעית לכותרת אומרת כי מדובר בתוכנית להוסיף שימושים מסחריים ברחוב. אבל היכן ברחוב?

מי שיתאמץ, יוכל לקרוא שם כי "… שינויים בתוכנית … השטחים הכלולים … גושים וחלקות: …" ואחרי זה רשימה של מספרים, ללא הכתובות. אבל מי זוכר את מספר הגוש והחלקה אפילו של ביתו הוא? איך סתם אדם העובר ברחוב יכול לדעת אם "השינויים בתוכנית" נוגעים לו, אם לא פורטו הרחובות ומספרי הבתים? על איזה איזור, בדיוק, חלה התוכנית? זו החידה הראשונה שההודעה חדה לנו (ישנן חידות נוספות).

החוק דורש במפורש כי הודעה כזו "תכלול ככל האפשר … ואת הרחוב ומספרי הבתים שהתכנית נוגעת להם". המטרה של הפרטים האלה ברורה: כדי שהתושבים – וגם אחרים – יוכלו להבין אם ההודעה נוגעת להם. ואמנם, בית המשפט המחוזי פסל הודעה שלא פירטה אותם כי "פרטי שם הרחוב ומספר הבית מהווים פרטים חיוניים". גם בג"ץ פסק כי "רשויות התכנון יקפידו על הבאת פירוט מלא בהודעות … אלא בנסיבות בהן אכן מן הנמנע לתת פירוט".

אבל מהו חוק ומהם פסקי דין ובג"ץ שיקבעו לאדוני הארץ מהוועדה המחוזית ומהוועדה המקומית "זמורה" מה לעשות? הכח בידם, או כך נראה שהם חושבים, ומי יאמר להם איך לנהוג?

אז לכל מתעניין, אפתור את החידה הזאת, ויתברר כי הכותרת "ברח' רוטשילד" איננה מדוייקת. הנה מפת הגבולות של התוכנית, אשר הקו הכחול בה מראה בדיוק ובבירור מה כלול בה ומה לא:


התוכנית כוללת לא רק את רחוב רוטשילד, ולא את כל הרחוב: היא כוללת את כל בתי רחוב רוטשילד מפינת משה לוין עד בית הכנסת הגדול, לרבות בית הכנסת, למעט הצד הדרומי של הקטע מרחוב המייסדים עד רחוב הגורן, וכן היא כוללת את הצד המערבי של רחוב המייסדים עד הכנסת אורחים, ואת הצד המערבי של רחוב הלזנר עד סימטת הבאר. היא כוללת, כמובן, גם את כל חצרותיהם. אבל התוכנית נוגעת לא רק למי שגר בשטח זה. גם מי שגר בסביבה עלול להיות מושפע, למשל על ידי מצוקת חניה שמימוש התוכנית יכול ליצור (בתוכנית אין פתרון לשטחי החניה הדרושים).

המפה הזאת היא חלק מהתוכנית. מי שיילך לזמורה בשעות הקבלה המעטות, ויחכה בתור, יוכל לראות אותה כמוני. אבל איך יידע מהשלט ברחוב כי יש לו סיבה לבזבז כך את זמנו? אז חסכתי לקוראי המתעניינים את הזמן הזה.

ברשימות נוספות אספר ואראה כי בנוסף לדרך הבלתי תקינה שנעשתה בה, התוכנית הזאת חסרת הגיון ובלתי סבירה במידה המעלה ספק לגבי הכשירות המקצועית של מי שהכין אותה או העביר אותה, והיא עושה הרבה יותר מאשר להוסיף שימושים מסחריים.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s