מה גילתה לנו אחוזת הברון על השלטון המקומי?

ברשימה קודמת, לפני כשלושת רבעי שנה, סיפרתי על אולם אירועים בשם "אחוזת הברון", שנבנה והופעל באופן בלתי חוקי בשטחים החקלאיים של מזכרת בתיה, על צו הריסה וקנסות שהוטלו על מפעיליו, העליתי שאלות נוספות על העניין, וסיפרתי גם כי הנתבעים שהורשעו ערערו על פסק או גזר הדין.

מאז, הערעור הזה נדחה פעמים. ראשית, הוא נדחה בבית המשפט המחוזי. הם בקשו רשות לערער פעם נוספת, בבית המשפט העליון, ולא קיבלו (אפשר לראות גם כאן). בפסק דין זה, מלפני שבועיים, נדחה הערעור סופית.

ההתערבויות הבלתי מתבקשות של מר דהן, ראש המועצה המקומית מזכרת בתיה, ושל גב' לחמני, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה "זמורה", לטובת אולם האירועים ומפעיליו, נדחו ע"י בתי המשפט השונים, שלא הסתירו את דעתם עליהן.

"קבלת גישה זו עשויה לעודד עברייני בניה לבנות מבנים ללא היתר מתוך ציפייה להכשרתם מאוחר יותר", אמרה שופטת השלום, בלשונה המאופקת, על דבריו של מר דהן לטובת העבריינים. לטובת אחד מהם העיד גם במשפט אחר.

"במקרה זה לנגד מפעילי הגן עומדת כוונה לא נסתרת, והיא שבעתיד תוכשר הבנייה הבלתי חוקית תוך הפעלת לחץ על הרשות מחד גיסא, והארכת ההליכים המשפטיים מאידך גיסא. לדרכים נלוזות אלה בית המשפט לא ייתן את ידו" אמר השופט המחוזי, בלשונו המאופקת מעט פחות, בהקשר של מכתב יו"ר הוועדה המקומית לטובת העבריינים.

משפטי אחוזת הברון גילו לנו כי השלטון המקומי שלנו, גם הרשות המקומית וגם רשות מרשויות התכנון והבניה, פועלים "בדרכים נלוזות" לטובת עבריינים, וכמובן רק לטובת עבריינים מסויימים (ולא אחרים). זה החלק הגלוי לעין של עזרת השלטון המקומי לעבריינים מקורבים. הפעם היא לא הצליחה. אפשר לשער כי כמו בקרחון צף, פעילות רבה יותר נסתרת מעינינו מתחת לפני השטח, ורק את תוצאותיה המשוערות אנחנו רואים פה ושם, כמו במגרש החניה ליד בית העלמין. הדרכים שבהן העבריינים לוחצים על הרשויות הן חלק מהעולם הנסתר הזה.

לכאורה, בית המשפט אמר את המילה האחרונה בעניין זה. אבל אין לזלזל בכושר ההמצאה ובעזות המצח של השלטון המקומי, העבריינים המועדפים עליו, ועורכי דינם. אינני בטוח שהפרשה הזאת הגיעה לסיומה.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s