המועצה לשימור אתרים – תרבות ההסתרה

תמצית הרשימה: התברר כי מניין הקולות בבחירות לוועד המנהל לא היה נכון, אבל העמותה לא היתה מוכנה לשלוח את המניין הנכון. העליתי לרשת את תקנון העמותה.

ברשימתי האחרונה בסדרת "המשבר במועצה לשימור אתרים" חשבתי שאפסיק לעסוק בעניין לפרק זמן ממושך. והנה לא עברו חודשיים, וידיעות חדשות מצדיקות רשימות חדשות.

הידיעה הראשונה באה מהעיתונאי אלי אלון, ודיווחה על ניגוד עניינים בוועד המנהל של המועצה לשימור אתרים. ברשימתי הקודמת סיפרתי עליה במפורט, ועמדתי על משמעותה המשפטית: לפי מיטב הבנתי – פסילת יו"ר הוועד המנהל מלהיות חבר בוועד המנהל. אוסיף כאן כי זאת לא רק שאלה משפטית. כל מי ששימור אתרים היסטוריים קרוב לליבו, לא ירצה ששיקולי רווח אישי ישפיעו על ההחלטות בענייני שימור (זאת המשמעות של "ניגוד עניינים").

הדבר השני נודע לי במקרה. התגלתה טעות במניית הקולות בבחירות הישירות לוועד המנהל, ב- 16 במרס. הקולות נמנו מחדש, הרשימה תוקנה, והתברר כי זה לא השפיע על רשימת הנבחרים. כך, לפחות, סיפרו לי. האם היתה הודעה באתר העמותה? מכתב אל חברי העמותה? דוח של וועדת הבחירות? איזשהו פרסום אחר? אני לא קיבלתי ולא ראיתי. גם אתם לא. הדבר אולי לא נשמר בסוד, אבל גם לא פורסם בשום צורה. זו תרבות ההסתרה, או תרבות אי-השקיפות. לא ממש סודיות, אבל הסתרה. העמדת מכשולים בדרך לקבל מידע שאמור היה להיות פתוח לכל חברי העמותה. מהעדר פרסום, אינני יודע אפילו אם כל הקולות נמנו מחדש, או רק הקולות לוועד המנהל.

כידוע, העמותה כלל לא פירסמה את תוצאות הבחירות, אלא רק את רשימת הנבחרים. כשביקשתי, לא היו מוכנים לשלוח אלי את התוצאות האלה, וכך נאלצתי לנסוע אל משרדי העמותה לראות אותן. בעקבות זאת, כדי לחסוך למתעניינים אחרים את הנסיעה, פרסמתי אותן לידיעת כל המתעניינים (ואמנם היו עשרות רבות של מתעניינים, שהורידו את התוצאות). כשהתברר כי הן מוטעות, אינני יודע מתי, איש ממשרדי העמותה לא טרח להודיע לי. ביקשתי לשלוח אלי את התוצאות המתוקנות. ההוראה היתה לא לשלוח אותן אלי. הם טעו, הם מסרו לי נתונים בלתי נכונים, אבל כדי לראות את הנתונים המתוקנים הם מאלצים אותי לנסוע שנית אל משרדי העמותה. זו תרבות ההסתרה (וגם דוגמה להגינות). אינני בטוח אפילו מי הם ההם שמעמידים את המכשולים בדרך אל המידע.

זה המקום להזהיר את המתעניינים: התוצאות שהורדתם מאתרי כנראה אינן נכונות, לפחות לגבי ההצבעה לוועד המנהל. כשאדע את התוצאות העדכניות, אתקן את טבלת התוצאות.

תרבות ההסתרה חלה גם על תקנון העמותה. לא תראו את התקנון באתר העמותה ברשת. העתק נייר נמצא בידי כבר שנים, אבל עותק אלקטרוני סרבו לשלוח אלי. זה כבר מגיע לאבסורד. לפי התקנון הזה, מי שמצטרף כחבר בעמותה מתחייב "לקיים את הוראות התקנון", אבל את ההוראות שהוא אמור לקיים מסתירים ממנו. אז למי שמתעניין, הנה העליתי גם את התקנון לרשת, וכל מתעניין יוכל לקרוא אותו. הנאה אינה מובטחת.

תוספת מאוחרת: מה שלא ברור לי הוא למה, מה המטרה של הערמת הקשיים בדרך אל המידע. לכאורה, מי שבאמת יתעניין, ויהיה מוכן להשקיע את המאמץ, יגיע אל רוב המידע ויוכל לפרסם אותו (כבר סיפרתי שנדרשו חודשים, מכתבי תמיכה בדרישה מרשם העמותות, והתחלפות מנכ"ל, כדי שאוכל לקרוא פרוטוקול של אסיפה כללית שאמור היה להיות פתוח לעיון חברי העמותה – ואז לא ראיתי סיבה להסתרתו). אולי זו התקווה שהמכשולים יעכבו ויפחיתו את המידע שמגיע לציבור חברי העמותה, אולי זו רק נקמנות, הענשה של החצופים שרוצים את המידע, ואולי אין לכך שום סיבה מיוחדת, זו פשוט הדרך המקובלת לעשות דברים (זו המשמעות של"תרבות"). להנהלת המועצה לשימור אתרים פתרונים.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s