משבר במועצה לשימור אתרים (6) – ממה ניצלנו

הנה הרשימה שהבטחתי, על מה שהיה קורה אם שינויי התקנון של הוועד היו מתקבלים ומאושרים. דחיתי אותה לאחרי שתי רשימות קצרות שנראו לי דחופות יותר לקראת האסיפה הכללית המתקרבת.

איש אינו נביא, זה נכון, אבל לפעמים אפשר לחזות התפתחויות בביטחון רב, אם לא בוודאות. אני חושב שהתחזית שאני עומד להציג כאן היא כזו, וודאית בביטחון רב, אם לא בוודאות (ואל תנסו לחזור על האימרה כי מאז שחרב בית המקדש, הנבואה ניתנה לטפשים. המקור לאימרה זו – בתלמוד הבבלי, בבא בתרא דף י"ב ע"א – אומר במפורש ובעקיפין דווקא כי הנבואה ניתנה לחכמים, אבל את זה אולי צריך להסביר, נושא לרשימה לעצמה).

נחזור לענייננו. ברשימה 3, הארוכה והמפורטת, סיפרתי והוכחתי כי הוועד המנהל ניסה להשתלט על העמותה (אני קורא כך, למועצה לשימור אתרים, כדי להדגיש את היותה עמותה). זאת לא טענה שאני טוען. זה כתוב, אדום על גבי לבן, בהצעת השינוי שהכין הוועד. צריך רק לדעת לקרוא את המשמעות, ואני מודה שזה לא קל.

והוועד לא הצליח, הוא לא השתלט על העמותה. מתברר כי ישנן הגנות, וכשיש מי שמוכן להאבק עליהן הן פועלות, והן יעילות עוד יותר כאשר העמותה היא גוף דו-מהותי, כמו המועצה לשימור אתרים (גוף דו- מהותי הוא ארגון שישנם לו גם היבטים ציבוריים). אבל מה היה קורה אם הוועד המנהל כן היה מצליח, אם השינויים היו נכנסים לתקנון? מבין כל האפשרויות, שאת רובן אינני יכול לנחש, שתיים צפויות ואפשר לחזות אותן בבטחון. הנה מה שאני חושב:

ראשית, תוך שנים ספורות, העמותה היתה מאבדת הרבה מחבריה, אולי את רוב חבריה. לפי השינוי, ההוצאה מהעמותה קלה, אפילו אוטומטית. נגמרה השנה לפני שחידשת את חברותך, הפסקת להיות חבר. ומי זוכר לחדש חברות לפני סוף השנה?
ועכשיו החבר שכבר אינו חבר צריך להרשם מחדש כחבר חדש, להגיש בקשה, ולחפש ממליצים או להכין קורות חיים. אני משער שרבים לא יחדשו את חברותם. חלקם בגלל הטרחה, חלקם בגלל הכעס, בגלל ההרגשה שאין רוצים אותם.
והצורך הזה בממליצים או קורות חיים ירתיע רבים מלהצטרף מלכתחילה. מי שמע על עמותה הדורשת ממליצים, ועוד שלושה, לא פחות? איזו זכות ישנה לה לדרוש קורות חיים?
איזה חלק מחבריה תאבד העמותה כל שנה, אינני יודע. אולי רק את מקצתם, אבל אולי חלק גדול מהם, אם לא את רובם. בכך שתאבד חלק מהם, שמספר החברים יקטן, אין שום ספק.

שנית, הנהלת העמותה היתה מרגישה שאין עליה בקרה, שהכל מותר לה. היא היתה מתחילה לקבל בשרירות לב, בשיקול דעת אישי, בלי התייעצות מקצועית מספקת, החלטות בלתי נכונות. ואני מתכוון להחלטות בתחום השימור, לא רק לעניינים מינהליים.
את ניצני השרירותיות הזאת ראיתי כבר בעבר, בימי המנכ"ל הקודם, כאשר המועצה לשימור אתרים שיפצה מבנים היסטוריים בעיירת מגורי. חלק מהשגיאות שם לא נעשו בטעות, בחוסר תשומת לב (היו גם כאלה). הן נעשו בהחלטה חפוזה, לא מקצועית, ללא בדיקה של משמעות ההחלטה, נגד הצעות אחרות שהועלו. את חלקן כבר אין אפשרות לתקן (אספר יותר באחת הרשימות הבאות). את ניצני השרירותיות ראינו גם באופן הבלתי תקין שביטלו את חברותם של בוגרי הנוער העובד והלומד בעמותה.
ביטול המועצה, והאפשרות לסלק כל קול ביקרתי, שהשינויים נותנים, כפי שהראיתי ברשימה על משמעותם, היו מחסלים את הבקרה הפנימית בעמותה, ומעודדים את השרירותיות (גם הנטייה לסילוק קולות ביקורתיים כבר היתה קיימת בעבר – כשהשמעתי ביקורת, בימי המנכ"ל הקודם, "איימו" עלי כי יסלקו אותי מהעמותה). העדר בקרה מוביל בהכרח להתדרדרות של ההתנהלות, גם בתחום המינהל וגם בתחום השימור.

ועם אבדן המשקל הציבורי עקב התמעטות החברים, ואבדן הסמכות והרמה המקצועית, איזו משמעות היתה למועצה לשימור אתרים?

לדעתי, השינויים שהוועד ניסה להכניס לתקנון העמותה היו הרסניים לעמותה, אם רשם העמותות היה מאשר אותם. העמותה צריכה להיות אסירת תודה לרשם על שלא אישר אותם. העמותה צריכה להיות אסירת תודה גם לקבוצת המשמרת הצעירה, שעמדה על הצורך במינהל תקין בעמותה, ומנעה את אישור השינויים עוד לפני שהרשם בדק את תוכנם ופסל אותו, וזאת בלי קשר לעמדה כלפי הסכסוך המקומי איתם.


One Comment on “משבר במועצה לשימור אתרים (6) – ממה ניצלנו”

  1. משה עובדיה הגיב:

    מה הבעיה לקחת את החוק לידיים ופשוט להתנגד להריסת הבתים, אין בזה דבר לא חוקים ואתרים שש בהם מורשת צריכים להישמר לעד.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s