דז'ה-וו: מזכרת בתיה בעין כרם

אתמול ב"הארץ", היתה כתבה גדולה על עין כרם:

"… כמה צעדים תמוהים, אם לא בלתי חוקיים. כך למשל, במסמכי תכנון שהגישה החברה שורטט הבניין, על חריגות הבניה, כאילו הוא כבר קיים בשטח. לאחר שהתגלה הדבר, ביקשו המתכננים לאשר את השינוי כ"טעות סופר" שנפלה בתוכניות. העיריה נתנה את האישור לתיקון, …"

אבל כבר ראיתי את הדבר הזה. לא שם, כאן, כאן במזכרת בתיה.

את מסמכי התכנון הגישה המועצה המקומית מזכרת בתיה, ואת האישור נתנה הוועדה המקומית לתכנון ובניה "זמורה" (זו הוועדה של מזכרת בתיה). מחוץ לזה, הכל נכון גם כאן, מילה במילה. כך, בחריגות בניה ובניגוד לתוכניות, בנו כאן את הפחיה בחצר "קזרמת לוין" (רוטשילד 39).

בשיטה הזאת אפשר לבנות כל דבר בכל מקום ובכל חריגה. כל מה שצריך הוא שיתוף פעולה של המועצה המקומית או העיריה, ושל הוועדה המקומית לתכנון ובניה. לגופים או לאנשים הנכונים זה מובטח תמיד.

למי שעדיין איננו יודע, הנה כך מפעילים את השיטה:

1א.  מבקשים היתר בניה לשיקום או שיפוץ מבנה קיים, כאילו המבנה שרוצים לבנות כבר קיים. את המפות או התוכניות משנים או מזייפים כך שייראו את המבנה המבוקש כאילו הוא קיים בעיקרו, כולל החריגות שבו.
1ב.  מקבלים מייד את ההיתר, כי הרי אין צורך לבדוק מבנה קיים, ושיקום או שיפוץ הם תמיד פעולות ברוכות. הרשויות משתפות הפעולה אינן מגלות שהמבנה איננו כמו שהוא מוצג, או בכלל איננו קיים, והתוכניות מתאימות לבניה, לא לשיפוץ.
2א.  מבקשים לתקן "טעות סופר" בבקשת ההיתר – לשנות את הכיתוב שיקום או שיפוץ מבנה קיים לכיתוב בניית מבנה חדש, כאילו זה רק עניין של כיתוב. בבקשה מציינים "יש היתר בניה".
2ב.  מקבלים מייד את ההיתר המתוקן, כי הרי היתר כבר ישנו, ותיקון טעות סופר הוא תמיד פעולה ברוכה. הרשויות משתפות הפעולה אינן מגלות שה"תיקון הכיתוב" משנה את כל משמעות ההיתר, וההיתר הקיים אינו מתאים, כי הוא רק לשיפוץ, לא לבניה.

והנה בשני צעדים פשוטים יש לנו – לנו? לא לנו, לאנשים הנכונים – היתר בניה למה שרצו, בלי קשר לתוכניות העיר, ובלי קשר לחריגות הבניה. תנאים והגבלות ואיסורי חריגה ותוכניות עיר חלים רק על האנשים הפשוטים (עלינו), לא על האנשים הנכונים.

שתי הערות נוספות:

העבירות במזכרת בתיה היו חמורות יותר, כי כאן זייפו מפת מודד.

הנסיון של מזכרת בתיה אינו מעודד. גם הוועדה המחוזית לתכנון ובניה וגם וועדת הערר המחוזית שיתפו פעולה בכיסוי העבירות שנעשו. בעין כרם רק עכשיו ניגשים אל וועדת הערר. אני מאחל להם, לפעילי עין כרם, הצלחה בעררם. אולי שם, במקום שהציבור מתעניין בו יותר, יצליחו יותר.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s